Diamentowe Serca - Forum poświęcone bajce Król Lew


Witaj na forum o Królu Lwie!
Mamy nadzieję, że będziesz się na nim dobrze bawił!

Ogłoszenie

NOWE OGŁOSZENIA!
Akcja "Ratujmy Forum"! PRZECZYTAJ!
Nabór na Moderatorów!
Nabór na Pomocników!
Nabór na Avatarów!
Ustawienia stylu.
Stadne rozmowy


#1 04 2013 23:21:24

 Kociusiek

Właściciel forum.

44092200
Call me!
Zarejestrowany: 01 2013
Posty: 54321
Punktów :   
Autor avatara: suika
Wiek postaci: Dorosła.
Rasa: Wilk

Ustawa praw Autorskich copyright

Plagiatowanie forum, kopiowanie, rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody administratorów tego forum jest naruszeniem prawa w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku.

Prawnik z forum napisał:

1. Aby mieć utwór inspirowany to ISTOTNA część WKŁADU TWÓRCZEGO w nowym utworze musi być autorstwa autora tego utworu, a nie autora utworu pierwotnego. A to oznacza tylko tyle, że trzeba tą istotną część programu napisać samemu od nowa. Zaś istotna część to ta o wiele, wiele, większa od tej mniej-istotnej. Jeśli się tego nie zrobi, to wtedy mamy opracowanie (na rozpowszechnianie którego należy uzyskać zgodę autora utworu pierwotnego) lub utwór z zapożyczeniami (tu trzeba uzyskać zgodę na użycie zapożyczeń). Oczywiście, sprawa jest dużo bardziej złożona (są jeszcze cytaty i plagiaty), ale zasada jest jedna. Sumując, jeśli ktoś kopiuje 95% albo 45% kodu, zmieniając jakieś drobiazgi i ma poczucie, że stworzył nowe dzieło (utwór) - to ma rację, rzeczywiście stworzył swój utwór, do którego ma pełne prawa autorskie. Ale jednocześnie to co stworzył, jest opracowaniem utworu pierwotnego (a nie utworem inspirowanym), na rozpowszechnianie którego należy uzyskać zgodę (a więc i odprowadzić tantiemy) autora utworu pierwotnego.

2. Będę upierał się przy swoim poglądzie zgodnym z art. 74 prawa autorskiego "Programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie." w zw. z art. 1 ust.2 pkt 1) "wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literacki, publicystyczne, programy komputerowe)" .

3. Ochronie w świetle pr. autorskiego będzie podlegała wydrukowana, zapisana w pamięci lub wyświetlana postać programu (tutaj: skryptu phpbb) ustalona przez autora, widoczna człowiekowi w dowolnej formie wyrażenia, np. 100101110111011110001,
i czytana jak wierszyk w obcym języku, który częściowo rozumiemy lub tylko poszczególne słowa - 0, 1- rozumiemy (nie ma znaczenia że programista znający dany język to rozumie, ale np. mnie linijki KODu mogą nic nie mówić, - I NIC PONAD TO! -
bo duże programy pisałem kiedyś tylko w FORTRANie lub Latex'u).

4. Wystarczy, że ktoś zrozumie ideę, pomysł skryptu phpbb i napisze sam ten skrypt "znakami alfanumerycznym" nieco inaczej - to jest inny utwór, który ma swojego autora.
Prawo autorskie z tym sobie nie radzi. Zakładam, że jest możliwe napisanie tego skryptu Grand'89 nieco inaczej.
W art. 2 ust. 4 mamy dla takiego przypadku "utwór, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem" i nie potrzeba wówczas żadnej zgody, ani niczyjej zgody. I nie ma naruszenia żadnych praw autorskich, bo mamy nowego autora.
Dlatego istnieją na rynku różne programy komputerowe realizujące podobne funkcje.

<--- (5) Ależ dokładnie jest TAK. Ponieważ algorytmy w Polsce NIE SĄ CHRONIONE - więc każdy może napisać według jakiegoś znanego algorytmu swoją wersję programu - tak się zresztą dzieje powszechnie.

6. Ale jeśli idzie o opracowania, utwory z zapożyczeniami czy inspirowane - o, to tu już nie jest tak prosto... Nie wystarczy zmienić jedną linijkę kodu czy nazwę zmiennej, aby uzyskać program inspirowany czyimś programem.

Ustawa o ochronie praw autorskich - plik PDF do pobrania


Ask.

Deviantart

Facebook.Spadam z góry,
Spadam w dół.
Świat taki ponury,
jakby wyciągnięty spod kół.

http://oi62.tinypic.com/2yoc1g5.jpg

Wpis Nieobecności Administratora (mnie)

Offline

 
REKLAMAKról Lew
Kontakt z administracją
GG: Gadu-Gadu potrzeba reaktywacji E-mail do właściciela forum: mefkery@gmail.com

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.fiore.pun.pl www.naratunek999.pun.pl www.flirciarze.pun.pl www.administracjagwsh.pun.pl www.modasimowa.pun.pl